Zencefil:Doğunun Gizemli Tadı

Zencefil Asya mutfağının hem sıcak hem acı ana baharatıdır.  Bu tropikal meyvenin yer altındaki gövdesine verilen isimdir aslında zencefil. Aşağıda bahsedeceğim koruyucu ve önleyici özelliklerinin çoğu kurutulduğunda da korunmaktadır.

Mide bulantısı ve yolculuk rahatsızlığını önler: Zencefil mide bulantısının önlenmesinde yaygın kullanılan ilaçlar kadar etkindir.

Ancak zaten devam eden mide bulantısını durdurma etkisi bulunmamaktadır.Hazmı kolaylaştırır, sindirim gazını hafifletir:  Safrayı uyararak barsakları rahatlatır; gaz sancısı ve karın ağrısını engeller.
Kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır: Kan dolaşımın bloke ederek kalp krizi veya inme neden olabilen kan pıhtılarının oluşumunu engellemede sarımsak ve soğandan çok daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Güçlü bir öksürük ve soğuk algınlığı savaşçısıdır: Zencefil kan dolaşımı üzerinde ısıtıcı ve balgam ve mukozal iltihabı sökücü etki göstermektedir.

Romatizmal ağrı,şişlik ve sertlik önleyici etkileri olduğu düşünülmektedir: Ayurvedik  romatizma ve artrit tedavisinde faydalanılan zencefilin hiçbir yan etkisi kaydedilmemiş ve olumlu etkileri rapor edilmiştir. Zencefilin bu etkilerinin, inflamasyona neden olan bileşikleri bloke etmesiyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir.
 Sadece 1 gr(1/2 çay kaşığı) kuru zencefil veya küçük bir parça taze zencefil mide bulantısı ve yolculuk rahatsızlığına iyi gelirken;  Romatoid artirit tedavisinde 50 gr pişmiş veya 5 gr çiğ (1 tatlı kaşığı) 3 ay boyunca hergün tüketilmesi gerekmektedir.  Fazla zencefil tüketimi mesane girişinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Dikkatli tüketilmesi tavsiye edilir.

Bağdat Caddesi No:189 Konak Apt. 
Kat 3 D:6, Feneryolu Sokağı,
34724 Kadıköy/İstanbul 

ACİL DİYET HATTI
0531 868 88 52

.
www.ceylanakis.com.tr

Ceylan Akiş © 2023 Tüm Hakları Saklıdır