Ayçekirdeği : Azı Yarar Çoğu Zarar

Beslenme alışkanlıklarımıza pek de uzak olmayan ayçekirdeğinin e vitamininden en zengin besinlerden biri olduğu ve bununla bağlantılı olarak birçok farklı hastalığın önlenmesi tedavisinde son zamanlarda beslenme biliminin ilgisini çeken konulardan biridir.

Televizyon dizileri karşısında çitlediğiniz sağlığı tanımanın zamanı geldi; Kalp dostu E vitamini ve linoleik asidin en zengin kaynaklarındandır:

Dünya Sağlık Örgütü Çalışmaları kanda düşük E vitamini seviyesinin kalp krizinden ölümden ölümde en önemli risk faktörlerinden biri olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Düşük E vitamini seviyesi olan bireylerin anjine normal bireylerin 3 katı fazla eğilimi vardır.  İçeriğinde bulunan linoleik asit ise total ve LDL (kötü huylu) kolesterolü düşürerek damarlarda tıkanmayı ve daralmayı önlemektedir. Linoleik asit ayrıca kan pıhtılaşmasını da önlemektedir.

Kansere karşı koruyucu etkileri vardır: Antioksidantlar ßkaroten,C vitamini ve E vitamininden zengin beslenen bireylerde kanser görülme ve yaşlılıkta katarakt görülme oranının daha düşük olduğu yapılan birçok araştırma ile ortaya çıkarılmıştır.

Egzersize bağlı hasarı önler: Fazla miktarda ve düzenli yapılan egzersiz vücutta kas hasarına yol açabilen serbest radikalleri arttırmaktadır. Bu oksidasyon vücuda yeteri kadar E vitamini alımıyla engellenebilmektedir.Bu oksidasyon vücuda yeteri kadar E vitamini alımıyla engellenebilmektedir.

Günlük  2 dolu yemek kaşığı ayçekirdeği  E vitaminin antioksidan etkilerinin görülebilmesi için gerekli miktarın yaklaşık 4 ila 6’ da 1’ini karşılamaktadır.

Önemli Not: Kötü depolama koşulları veya fazla ısınma nedeniyle bozulmuş, kokuşmuş yağlı tohumların tüketimi serbest radikal oluşumunu çok daha fazla arttırarak kansere neden olmaktadır. Bu besinlerin tüketiminde kalite ve tazelik çok önemlidir.

 
 

Bağdat Caddesi No:189 Konak Apt. 
Kat 3 D:6, Feneryolu Sokağı,
34724 Kadıköy/İstanbul 

ACİL DİYET HATTI
0531 868 88 52

.
www.ceylanakis.com.tr

Ceylan Akiş © 2023 Tüm Hakları Saklıdır